via Viral Morning

Let’s see if you can outsmart over 50% of students that attend Ivy League Universities, all who missed this simple logic question.

Try the following puzzle:

  • A bat and ball cost $1.10.
  • The bat costs one dollar more than the ball.
  • How much does the ball cost?

Think you got it? Scroll down for answer.

py

Did you guess 10¢? Wrong.

The correct answer is….

 

 

 

 

…is 5¢. Crazy, right? Check out the short video below explaining the correct answer.